VB
2006.06.28. 06:13
A Brazilok Ghánát, a Franciák - némi bírói segédlettel - Spanyolországot búcsúztatták a VB-ről...
Brazília - Ghána 3-0 (2-0) Dortmund, 65 ezer néző v.: Lubos Michel (szlovák) Brazília: Dida - Cafú, Lúcio, Juan, Roberto Carlos - Emerson (Gilberto Silva, a szünetben), Zé Roberto, Kaká (Ricardinho, 83.), Ronaldinho - Ronaldo, Adriano (Juninho Pernambucano, 61.) Ghána: Kingson - Pantsil, Pappoe, Mensah, Shilla - E. Addo (Boateng, 60.), Appiah, Draman, Muntari - Amoah (Tachie-Mensah, 70.), Gyan. gól: Ronaldo (5.), Adriano (45+1.), Zé Roberto (84.) sárga lap: Adriano (13.), Juan (44.), illetve Appiah (7.), Muntari (11.), Pantsil (29.), E. Addo (38.), Gyan (48., 81.) piros lap: Gyan (81.)
A világbajnokság utolsó előtti nyolcaddöntőjében a címvédő, és a csoportmérkőzéseket megerőltetés nélkül, ám nem túl látványos játékkal abszolváló brazil válogatott a torna eddigi legkellemesebb meglepetését nyújtó Ghánával csapott össze.
A selecao a megszokottnak mondható összeállításában lépett pályára, az előzetes hírektől eltérően sem Robinho - ő sérülés miatt szállodai szobájában maradt -, sem Juninho nem kapott lehetőséget a kezdőcsapatban, így ez alkalommal is a Ronaldo-Adriano kettős rohamozhatta az ellenfél kapuját. A ghánaiaknak két kulcsembert kellett pótolniuk: Essien sárga lapok, míg Pimpong sérülés miatt kényszerült kihagyni az afrikai válogatott történetének eddigi legfontosabb mérkőzését.
A papírforma természetesen sima brazil sikert ígért, ám a ghánaiak a csehek elleni csoportmeccsükön már látványosan bizonyították, hogy komoly hiba lenne lebecsülni őket. A mérkőzés kezdete mindenesetre az előzetes várakozásokat igazolta, hiszen mindössze öt perc elteltével Kaká szenzációs labdával szöktette Ronaldót, aki remek ütemben lépett ki a rosszul lesre állító ghánai védők között, egy amolyan igazi ronaldós csellel leültette Kingson kapust, majd a kapu közepébe passzolta a labdát. A Fenomén ezzel tizenötödször volt eredményes a vébéken, azaz most már egyedül áll a lista élén.
Dujkovic mester csapata túlzott keménységgel próbálta ellensúlyozni ellenfele nagyobb tudását, ennek köszönhetően előbb Appiah, majd Muntari sárgult be egy-egy kelleténél erélyesebb belépőt követően.
A tizenkettedik percben újfent becsődölt a ghánai lestaktika, Adriano rávezethette a labdát Kingsonra, azonban ahelyett hogy a középen üresen ácsorgó Ronaldóhoz passzolt volna, olthatatlan tizenegyes iránti vágyától vezéreltetve feldobta magát, így végül ő kapott sárga lapot műesésért.
Az első félidő feléhez közeledve érezhetően elkapta a fonalat a ghánai csapat, és bár igazán komoly helyzetig nem jutottak a fehér mezesek, néhány alkalommal bizony alaposan megkavarták a Lucio irányította brazil védelmet. Teljesen kiegyenlítetté vált a mérkőzés, a világbajnoki újonc méltó ellenfele volt a világválogatottal felérő dél-amerikai együttesnek. Appiah-ék azonban nem elégedtek meg ennyivel, és Amoah, valamin Asamoah Gyan révén az eddigieknél is komolyabban kezdték idegesíteni Didát. A félidő hajrájában aztán egy szögletet követően egyenlíthetett volna az afrikai csapat, azonban az öt és felesen egyedül felugró Mensah "ezerszázalékos" helyzetben a gólvonalon dermedten lecövekelt brazil kapus lábára fejelte a labdát.
A brazilok ellen viszont meg nem engedett luxus ziccert hibázni, mert Ronaldinhóék azonnal büntetnek: így volt ez most is, hiszen alig egy perccel a ghánai lehetőség után egy jobboldali kontrát követően a középre adott labdát Adriano a léc alá "combolta" (apró szépséghiba, hogy mindezt lesről tette, Lubos Michelt azonban nem hatotta meg a ghánai játékosok protestálása, és megadta a gólt).
A második félidőben nagy lendülettel kezdett a ghánai csapat, azonban komoly helyzetet nem tudott kialakítani a brazil kapu előtt, a kétgólos előnyben lévő világbajnok pedig nem erőltette a támadójátékot. Az első negyedóra legnagyobb izgalmát az okozta, hogy a szünetben a ghánai kispadról eltűnt a szövetségi kapitány, Ratomir Dujkovic, akinek helyét segítője vette át, mint később kiderült, Dujkovic kissé hevesen reklamált a bírónál a második gól miatt, ezért Lubos Michel felküldte a lelátóra.
Az utolsó félórára kísérleti jelleggel cseréltek a brazilok: a második gól szerzője, Adriano helyett a zsinórban ötszörös francia bajnok Lyon karmestere, Juninho lépett pályára, így - Kaká és Ronaldinho mellett - ő lett a selecao harmadik irányítója.
A mérkőzés hajrájához közeledve egyre jobban leült a mérkőzés, a ghánaiak nem tudták, a brazilok pedig nem akarták felpörgetni a ritmust. A végén még Zé Roberto is kijátszotta a ghánai lescsapdát, góljával pedig fölényessé tette csapata győzelmét. Az elődöntőbe jutásért Brazília a spanyol-francia meccs győztesével találkozik.
Carlos Alberto Parreira, a brazilok szövetségi kapitánya: "Nagyon nehéz meccs volt, sokkal nehezebb, mint azt a végeredmény mutatja. A 3-0 jó eredmény, de ehhez szerecse is kellett. Most jön a java, egyre nezebb ellenfelek várnak ránk."
Ratomir Dujkovic, ghánai szakvezető: "A búcsú miatt szomorú vagyok, de a címvédőtől nem szégyen kikapni. Büszke vagyok a csapatomra, gratulálok a braziloknak."
Spanyolország: Casillas - Sergio Ramos, Puyol, Pablo, Pernía - Fabregas, Xabi Alonso, Xavi (Senna, 72.) - Fernando Torres, Raúl (Joaquín, 54.), Villa (Luis García, 54.). Franciaország: Barthez - Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal - Ribéry, Vieira, Makelele, Zidane, Malouda (Govou, 75.) - Henry (Wiltord, 88.). gól: Villa (28., 11-esből), illetve Ribéry (41.), Vieira (83.), Zidane (93.) sárga lap: Vieira (67.), Puyol (82.), Ribéry (87.), Zidane (91.)
A spanyolok azzal a lélektani teherrel készülhettek a franciák elleni nyolcaddöntőre, hogy eddig ötször találkoztak tétmérkőzésen a szomszéddal, és mindössze egy döntetlent tudtak felmutatni ezeken. A legutóbbi összecsapásra a 2000-es Európa-bajnokságon került sor, amikor a gallok a negyeddöntőben 2-1-re győztek, napra pontosan 22 évvel ezelőtt pedig a kontinensviadal fináléjában diadalmaskodtak a Platini vezette franciák, vagyis volt miért visszavágni Raúléknak.
A Real Madrid ikonja a várakozásnak megfelelően bekerült a kezdőbe, emiatt Luis García ülhetett le a kispadra, a középpályán pedig Fabregas és Senna közül előbbire szavazott Aragonés. A franciáknál visszatért az eltiltását letöltő Zidane, Domenech pedig megint elfelejtette Trezeguet-t, és Henryt hagyta egyedül elöl, a védelem bal oldalán Abidal foglalhatta el a helyét Silvestre kárára.
Az első percek középpályás ismerkedéssel teltek, a legizgalmasabb esemény egy szöglet volt, ahol másodpercekig senki sem tudta, hogy Zidane miért nem végezheti el, míg végül Rosetti az asszisztenssel konzultálva spanyol szabadrúgássá módosította korábbi ítéletét. Az első felhördülést Pernía veszélyesen csapodó szabadrúgása váltotta ki, de a labda végül elkerülte a jobb felsőt.
A túloldalon Henry jelentkezett elsőként, de szinte hazaadta a labdát Casillasnak. Az eddig a vébén látottakhoz képest örömteli volt, hogy folyamatos játék zajlott a pályán, és bár 25 szabálytalanság került a statisztikába, nem akarták szétrúgni egymást a felek. A 23. percben foghatták a fejüket a francia drukkerek, Henry beadásáról ugyanis Ribéry és Vieira is centikkel maradt le.
Négy perccel később Thuram taposott rá a kapunak háttal álló Ibanez lábára a 16-oson belül, a rutinos hátvéd meggondolatlansága büntetőt ért, és Villa a jobb sarokba gurítva szerzett vezetést csapatának. A spanyolok lendületbe jöttek, a franciák viszont nem sok ötletet vittek a támadásokba, Henryt próbálták hosszú passzokkal beindítani, azonban a pirosmezesek védelme időben lépkedett ki, így az Arsenal csatára Pippo Inzaghi legszebb napjaira emlékeztetően állandóan lesen bóklászott.
A lesreállítás ugyanakkor az a taktika, ami elég, ha egyszer csődöt mond, és erre rá is fizettek az ibériaiak, Vieira pazar labdájával Ribéry meglógott, kicselezte Casillast, és az üres kapuba gurított. Jó tempóban indult a második félidő, elsőként Casillasnak volt dolga, Malouda emelését tolta ki látványos mozdulattal. Aragonésnek nem tetszhetett csapata játéka, mert kilenc perccel az újrakezdés után kettős cserét hajtott végre, lekapta a pályáról Villát és Raúlt, és beküldte Joaquint, valamint Luis Garcíát.
Valami tényleg megtört a spanyol csapatnál, a gól pedig érthetően feldobta a franciákat, akik főleg Ribéryt foglalkoztatták, a Marseille több klub által csábított középpályása nem hagyta unatkozni Perníát. A félidő közepétől kezdve óvatosabbá váltak a csapatok, a védelmek nem adtak esélyt a támadóknak, helyzetek helyett az egyre élesedő párharcok játszották a főszerepet. Joaquin tehetett volna róla, hogy Spanyolország a negyeddöntő küszöbére kerüljön, de csak az oldalhálót találta el, a túloldalon Vieira már nem volt kegyes a spanyolokhoz, közeli fejese végül Sergio Ramos lábáról került Casillas kapujába. Hirtelen sürgős lett a hispánoknak, de a görcsös erőlködés már nem vezetett eredményre, sőt, ahogy az lenni szokott egy eladott labda után kontrázhattak a franciák, és bár Puyol a meccs előtt nyugdíjba akarta küldeni Zidane-t, a kopasz karmester küldte nyaralni a spanyolokat, amikor egy csel után az eldőlő Casillast becsapva a kapu közepébe lőtt. Spanyolország tehát a csoportmeccseken látott remeklés ellenére ismét elbukott, a vébét gyengén kezdő Domenech-gárdának pedig jól sikerült a formaidőzítés, és készülhet a brazilok elleni negyeddöntőre.
|